Ohjelma ja aikataulut

Ohjelma

Tampereen Pianokilpailu 2021 Ohjelma

 

Alkuerät

 

Maanantai / Monday 20.9.2021

10.00 – 11.30 (3 kilpailijaa)
Rantanen Juhani
Ruotsala Niilo
Räisänen Heta

12.00 – 13.30 (3)
Salimgareev Evgeny
Schantz Gustav
Smolander Liisa

16.00 – 17.00 (2)
Ukkola Pinja
Uusitalo Joona

17.30 – 18.30 (2)
Vintturi Miika
Vähätalo Patrik

 

Tiistai / Tuesday 21.9.2021

10.30 – 11.30 (2)
Ylönen Noora
Zaitsev Aleksei

12.00 – 13.30 (3)
Zemnitckaia Mariia
Aalto Iivari
Ahola Aaron

15.30 – 17.00 (3)
Ahopelto Lili
Alavillamo Ahti
Antola Jaakko

17.30 – 19.00 (3)
Autio Niilo
Eriksson Samuel
Eskelinen Tatu

 

Keskiviikko / Wednesday 22.9.2021

12.00 – 13.00 (2)
Göktürk Ezgi
Hansson Nils

15.30 – 17.00 (3)
Ibañes-Resjan Alicia
Koponen Emma
Lehmuskoski Ruthmariia

17.30 – 18.30 (2)
Lepistö Juho
Liiman Ilona

 

Torstai / Thursday 23.9.2021

10.00 – 11.30 (3 kilpailijaa)
Liiv Tähe-Lee
Littunen Jussi
Loponen Mikael

12.00 – 13.00 (2)
Munck-Nielsen David
Nevala Arttu

15.30 – 17.00 (3)
Niiranen Tanja
Nordlund Kiia
Oksanen Janne

17.30 – 19.00 (3)
Ollikainen Arttu
Pavlou Lambis
Piitulainen Tatu

 

Perjantai / Friday 24.9.2021

10.00 – 11.30 (3 kilpailijaa)
Pulkkinen Iiro
Pätiälä Sofia
Raitala Vilja

 

Välierien soittajat ilmoitetaan alkuerien päätyttyä.

The competitors of the second round will be announced when the first round has ended.

 

Aikatauluun voi tulla pieniä muutoksia, mutta esiintyjän kilpailupäivä pyritään pitämään samana.

There may be small changes to the schedule but the performer’s competition day will be kept the same.

 

Välierät

La 25.9.  (9 kilpailijaa)

 

9.30 – 11.45 (3)
Salimgareev Evgeny
Uusitalo Joona
Zaitsev Aleksei

 

12.15 – 13.45 (2)
Zemnitckaia Mariia
Ahola Aaron

15.30 – 17.00 (2)
Eriksson Samuel
Eskelinen Tatu

17.30 – 19.00 (2)
Göktürk Ezgi
Lepistö Juho

 

Su 26.9. (5 kilpailijaa)

 

10.00 – 12.15 (3)
Liiv Tähe-Lee
Loponen Mikael
Munck-Nielsen David

12.45 – 14.15 (2)
Ollikainen Arttu
Raitala Vilja

 

Finalistit ilmoitetaan tuomariston kokouksen jälkeen.

 

Säestysharjoitus finalisteille (molemmat säestäjät) 

Klo 17.00 – 21.00

 

Finaali 

Ma 27.9. klo 19 Säestäjänä Sonja Fräki (3 kilpailijaa)

Zaitsev Aleksei

Eskelinen Tatu

Lepistö Juho

 

Ti 28.9. klo 19 Säestäjänä Tuomas Turriago (3 kilpailijaa)

Göktürk Ezgi

Loponen Mikael

Munk-Nielsen David

 

 

Kenraaliharjoitus säestäjän kanssa klo 10 – 14

Finaali Klo 19.00 – n. 21.00 

 

Päätöskonsertti

 

Kolme pääpalkinnon saanutta kilpailijaa soittavat pianokilpailun päätöskonsertissa pe 1.10.2021 klo 19 Tampere-talossa. Orkesterina Tampere Filharmonia ja kapellimestarina Erkki Lasonpalo.